Andezit Nedir? Nasıl Oluşur? Hangi Alanlarda Kullanımı Yapılmaktadır?

Andezit Taşı Diğer Adı Nedir?
25 Ağustos 2020
Andezit Taşı Ustası
10 Mayıs 2022

Andezit Nedir? Nasıl Oluşur? Hangi Alanlarda Kullanımı Yapılmaktadır?

Bir çok alanda kullanımı yapılan ürünlerin başında gelen doğal taşlar için ilk olarak söylemek isteriz ki kullanım alanları oldukça farklı ve fazla olarak bizleri karşılamaktadır. Bunların başında gelen kullanım alanlarını incelediğimizde beş başlık altında toplamak mümkündür. Ancak kullanım alanları her bir ürün ve ebatı için farklılıklar gösterdiğini bilmekte fayda buluyoruz. Bu kapsamda bizler üretimini yaptığımız ürünler için her birinin farklı kullanım alnı olduğunu belirtmekte fayda buluyoruz. Üretimini tek elden yaptığımız andezit taşı için ilk olarak nedir bu ürünün ayıran özellikler nelerdir? Bu soruların cevabını verelim.

Bir volkanik kayaç olarak bilinen ürünün ham maddesi ham blokların olduğu bilinmektedir. Bu blokların oluşumunu incelemek ürünlerin nasıl meydana geldiği hakkında bilgileri bize verecektir. Bu kapsamda ilk olarak volkanik kayaç olan ham blokların oluşumu dünyamızın oluşumuyla başladığını belirtmek isteriz. Bu oluşum yer altı lavlarının dünyamızın hareketlerine bağlı olarak yer yüzüne çıkmasıyla oluşmakta olup ilk olarak sıcak ve akışkan olduğunu bilmekte fayda buluyoruz. Bu akışkanlık zamanla kendini soğumaya ve katı bir hal almaya başlayarak son bulmaktadır. Lavların zamanla soğumasıyla ürünlerin oluşumu tam olarak gerçekleşmiş olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak söylediğimiz gibi ürünlerin akışkan olması ve tek parça olması çıkarılmasını zorlaştırmaktadır.

Bunun yanında ürünler oldukça sert ve bir o kadar birbiriyle ilişki içerisinde yer almaktadır. Bu nokta yine doğal yardımımıza koşmakta ve depremler ile gençleşen gezegenimizde levha hareketleri ile ham blokların parçalanması ve çıkarılmaya elverişli olma durumu ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde hale hazırda olan andezit oluşumu ham blok anlamında yerine gelmektedir. Bu oluşum sırasında ürünlerin bloklarını inceleme fırsatı bulduğumuzda ilk olarak söylene bilecek durum çok ama çok sert olmasıdır. Bu sertlik aslında ürünlerin kalitesini getirmektedir. Bu doğrultuda incelemelerde bulunduğumuzda ham blokları inceleyerek işe başlamak doğru sonuçlara ulaşmamızı sağlayacaktır. Öncelikle bilinmesi gerekiyor ki bir maden sahasının kalitesi yani ham blokların sağlamlığı ve dış etkenlere karşı olan dayanımı ürünlerin üretimde kullanılan ham plakların kalitesini doğrudan etkilemektedir.

Bu kapsamda incelemelerde bulunacağımız yazımızda söylemek isteriz ki ham bloklar hem üretim maliyeti hem de kalitede ilk adım olarak oldukça büyük öneme sahip olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda ilk olarak söylemek isteriz ki bizler maden sahalarını tamamen tek elde toplayarak maliyetleri en alt seviyelere indirdiğimizi belirtmek isteriz. Bununla beraber ürünlerin üretiminde ve uygulamasında oldukça farklı işlemelerin olduğunu söylemek isteriz. Bu durumu detaylı olarak anlatmak gerekirse bu yazımızda başlıklar halinde anlatmaya çalışacağız. Ancak bilinmesi gerekiyor ki bir ürün hem duvar hem zeminde kullanıma uygun değildir. Yada duvar uygulamasında kullanımını yaptığınız bir ebatı mezar taşı uygulamasında kullanmanız doğru sonuçlara ulaşmanızı engellemektedir.

Bu gibi farklılıklar bilinmesi gereken detaylar olarak karşımıza çıkmakta olup andezit için oldukça önemli bilgilerdir. Ne yazık ki bu bilgileri hiç bilmeyen kişiler uygulamaları istenmeyen noktalara getirmektedir. Bu noktada bizler firma olarak uygulamayı öneride bulunduğumuz işinin ehli deneyimli ustalar yapmanızı önermekteyiz. Bunun yanında anahtar teslimi işler yaparak kullanıcılara tek elden işlerini teslim etmekteyiz. Bu şekilde kullanıcılar bildiği ve sabit bir işletmesi bulunan tüzel kişilikle karşılaşmaktadır. Bunun yanında uygulama detayları oldukça önemlidir. Son zamanlarda gelişen teknoloji ile birlikte mekanik kaplama gibi bir çok uygulamanın yapıldığını gözlemlemekteyiz.

Bu uygulamaların her birinin farklı özel detayları bulunmaktadır. Bu kapsamda en sık yapılan yanlış ebat kullanımı olduğunu söylemek isteriz. Üretimini maden sahasından başlayarak uygulamaya kadar yaptığımız andezit için bu başlığımızda ne olduğu ve nasıl meydana geldiği hakkında bilgiler verdik. Bununla beraber bir sonraki başlığımızda özelikleri nelerdir? Bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız. Öncelikle söylemek isteriz ki bu yazımızda ürünler hakkında bilgilere sahip olarak okumanızı tamamlamış olacaksınız.

Daha kapsamlı bilgiler ve fiyat teklifleri için hemen bizleri arayınız.

Andezit Nedir?

Volkanik hareketler sonucunda yeryüzüne çıkıp soğuyarak oluşan bir kayaç türü olan andezit kelime kökeni açısından baktığımızda fransızca ‘’andesite’’ kelimesinden üremiştir. Bu kelimenin Andes yani ‘’And ve Dağları’’ özel isminden ürediğini söylememiz mümkündür. Türkiye’de ki üretimi anavatanı olarak da bilinen başkent Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde keşfedilerek üretilmeye ve günümüze kadar gelmeye başlamıştır. Bundan dolayıdır ki adı Ankara Taş olarak da bilinmektedir.

Başkente özgü olan bu taşın Türkiye’nin farklı illerinde de üretimi olmaktadır. Zengin mineraller içeren lav türü olarak da bilinir. Volkanik bir kayaç olan andezitin ham maddesinin kalitesi bizler için önemli bir unsurdur. Üretimi yapılacak olan ürün kalitesini ham madde sağlamlığı belirler. Bu bağlam göz önüne alındığında ham madde özellikleri ve kalitesi önemlidir. Maden sahalarında çıkarılan bloklar kendi aralarında sınıflandırılmalı ve üretimi yapılacak ürünün cinsine ve ebatlarına göre ayrılmalıdırlar.

Volkanik kayaç olan bu malzeme yer altında bulunan lavların yeryüzüne çıkmasıyla şekil almaktadır. Bu işlem sonucunda da lavların soğuma süresine göre ürünlerin renk ve kalitesi oluşmaktadır. Andezit farklı renk ve boyutlara sahiptir. Genellikle gri, pembe, kırmızı gibi renklere sahip olan püskürük taşlardır. Andezitin renklerinin farklı olmasının sebebinde kayaçların farklı yaşlarda olmasının etkisi bulunmaktadır.

Sertliği ve dayanıklılığı yüksek olan andezit sık sık kullanıldığı alanlarda karşımıza çıkmaktadır. Yapı malzemesi olarak kullanımında oldukça popülerdir. Tarihi yapılarının birçoğunun doğal malzemelerden yapılmış olması dikkat çekmektedir. Burada da estetik zevk vermesi, göze hitap etmesi, görselliği ve performansıyla andezit taş kullanılması görülmektedir.

Kaymaz ve dayanıklı yapısıyla diğer malzemelere oranla daha uzun ömürlü ve daha düşük maliyetlidir. Bu özelliği de tercih edilme sebebini arttırmaktadır. Andezit taş aşınma olasılığı da oldukça düşüktür. Kaymayan yapısı itibariyle rampa iniş ve çıkışlarında tercih edilmektedir.

Dekorasyon ve peyzaj uygulamalarında en çok kullanılan malzemelerden biri olan andezit benekli yapısıyla kolay aşınmayan yani aşınmaya dayanıklı ve kaygan olmayan ve ekstra boya ihtiyacı yaratmaması sebebiyle en çok tercih edilen malzemelerin başında gelmektedir. Isı kaybını minimuma indiren malzeme yazları serin bir ortam sağlarken kış mevsiminde kullanılan yerde sıcak bir ortam oluşmasını sağlar.

Andezit taş ile döşeme, duvar kaplama, zemin kaplama, cephe kaplama, kaldırım ve basamak, şömine, şadırvan, mezar taşı, bordür ve özel işlemeler olarak daha farklı alanlarda da kullanılmaktadır. Tarihi yapı restorasyonlarında da sıklıkla tercih edilen bir üründür.  Yapıların ömrünü kullanılan malzemenin kalitesi, dayanıklılığı ve işçiliği belirlemektedir. Bu sebeple andezit doğal taşların içerisinde en çok tercih edilen ve kullanılan ürün olarak görülmektedir.

Andezit plakalar günümüzde duvar kaplamalarında ve zemin döşemelerinde sık sık kullanılır. Bir duvar da isteğinize bağlı olarak tamamı ya da belirli kısımları andezit taş ile kaplanabilir. Zeminler de ise özellikle kaygan bir yapısı olmaması sebebiyle oldukça tercih edilmektedir. Kaldırımlarda, engelli rampalarında, merdiven basamaklarında karşımıza çıkması mümkündür

Park ve bahçe gibi alanlarda çiçeklik gibi uygulamalarda kullanılır. Eğimli yüzeylerde oldukça kullanışlı bir malzemedir. Bu doğal maden kullanım yerine göre farklı şekillerde üretilmektedir.

Dekoratif özelliğe sahip olan andezit her alanda kolaylıkla uygulanan hem düşük maliyetli hem de göz zevki uyandıran bir üründür. Farklı kalınlık, boyut ve ebatlarda üretimi yapılabilmektedir. Isıdan ve dış faktörlerden etkilenmeyen andezit taş yalıtım malzemesi olarak da kullanılabilmektedir. Aynı zamanda ıslak zeminde de rahatlıkla kullanılabilir. Düşük maliyetli olması sebebiyle bütçeye fayda sağlayabilir.

Tarihsel öneme sahip olan bu maden günümüzde en çok tercih edilen yapı malzemesidir. Hem iç hem de dış mekanda da rahatlıkla kullanılan bu malzemenin kullanımı bir çok alanda da görülmektedir. İster zemin kaplama ister duvar kaplama özelliği ile iç ve dış cephelere dekoratif hava katması bir diğer önemli özelliğidir.

İstediğiniz ebat ve ölçüler de fabrikamız günümüz teknolojisinde birinci sınıf makineler kullanarak  üretim yapmaktadır.  Aklınızda olan tüm soruların cevabına bizlerle irtibata geçerek ulaşabilirsiniz. En uygun andezit fiyatları için Hemen ARA.

Andezit Özellikleri Nelerdir?  

Bir çok alanda yapı malzemesi olarak kullanım yapılan ürünleri incelediğimizde karşımıza çıkan doğal taşların her birinin farklı kullanım alanı ve buna bağlı olarak oluşan ebatları bulunmaktadır. Ürünlerin kullanım alanı malzeme özelliklerine göre şekillendiğini söylemek isteriz. Bu kapsamda ürünün kendine has karakteristik özelliklerini irdelemeye başladığımızda ürünün kullanım alanlarını anlamamızı sağlamaktadır. Bu kapsamda öncelikle üretimini yaptığımız ürünleri anlamak ile başlamak gerekmektedir. Bu kapsamda bilinmesi gerekiyor ki andezit ürünün iç ve dış mekanlarda kullanıma yapılan işlemelere bağlı olarak kullanıma uygun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Üretimi yapılan ürünlerin ilk olarak en temel özelliği bizim fabrikamız özelinde şudur ki istenen ebatlarda ürünlerin üretimi yapılmaktadır. Bu özellik kullanıcılara yada ustalara ne gibi avantajlar yaşatmaktadır. Bu konuyu incelediğimizde şunu söylemek isteriz ki bir alanda uygun olan ebatlar farklı bir alanda farklı istenmeyen durumların oluşmasına neden olmaktadır. Bizler kendi üretimimizi yaptığımızdan ustaların alanlara özgü olarak sunduğu tüm ebatları üretmeyi yaptığımızı söylemek isteriz. Bu durum kullanıcılara ve uygulamasını yapan ustalar için oldukça büyük avantajların elde edilmesini sağlamaktadır.

Bununla beraber kullanımı farklı olan alanlar için söylemek isteriz ki farklı ebatların kullanılması mutlaka gerekmektedir. Ağır araçların veya yük taşıması yapılacak alanlar için minimum kalınlık dört santimetre olarak kullanılması mutlaka gerekmektedir.  Bunun aksine daha ince kullanım yapılması olumsuzlukların yaşanmasına neden olacaktır. Üretimi yapılan andezit için bu şekilde varyasyonların olması büyük avantajların elde edilmesini sağlamaktadır. Bunun yanında ürünlerin kaymaz yapıda olması özellikle dış mekanlarda kullanımı yapılacaksa kesinlikle seçilmesinde en önemli faktör olarak bizleri karşılamaktadır. Dış mekanlarda özelikle kış aylarında yağmur kar yağışlarının yaşandığı bölgelerde parlak yüzeylere sahip ürünlerde çok kaymaya bağlı düşmeler yaşanmaktadır.

Bu düşmelerde söylemek isteriz ki en sık yaralanmalar yaşanmaktadır. Bunların önüne geçebilmek amacıyla ürünlerin yüzeylerine işlemler yapılmış olarak karşımıza çıksa dahi kaymalar yinede yaşanmaktadır. Ancak bunların aksine üretimi yapılan ürünlerin yapısından dolayı kayma durumu en alt seviyede olup aynı yüzey işlemlerinin yapıldığı kolaylıkla söyleyebiliriz. Bununla beraber ürünlerin uygulanmasında özellikle duvar kaplamalarında aranan en sık özellik yapıştırıcı harç ile kurduğu ilişki olarak göz önüne gelmektedir. Bu noktada kimi ürünler hem doğal taşlar hem yapay ürünler kolaylıkla harçtan ayrılmaktadır.

Ancak bunların aksine andezit ürünlerinde bu durumu yaşamak imkansızdır. Bunun nedeni ürünün hiçbir şekilde harç ile ayrılmaması gösterilmektedir. Ancak uygulamalarda mutlaka yapılması gereken durum olarak söylemek isteriz ki duvar yüzeyi mutlaka dokulu olmalıdır. Düz pürüzsüz olması durumunda ürünlerin harcı tuttuğu ancak harcın duvar yüzeyini tutmadığını gözlemlemekte olduğumuzu söylemek isteriz.

Diğer bir özellik olarak ürünlerde çiçeklenme adı verilen durumlar çok fazla yaşanmaktadır. Ancak bunların aksine andezit taşı kesinlikle bozulmaz ve çiçeklenme yapmadığını söylemek isteriz. Bu durumun nedeni ise ürünlerin iç yapısını diğer etkenler ile iletişime geçmemesi gösterilmektedir. Kullanımı yapılan ürünlerin incelemesi yapıldığında söylemek isteriz ki dış mekanlar kullanımı yapılan ürünlerin en sık yaşadığımız sorun çabuk kirlenmesi olarak gösterebiliriz. Bu kirlenme kullanıcı tarafından istenmemektedir. Bu kapsamda uygulaması yapılan ürünlerin kolaylıkla temizlendiğini ve kimyasal maddelere karşı dayanımının olduğunu söyleyebiliriz. Bu dayanım hem temizlenmesini sağlarken aynı zamanda ürünlerin bir şey olmadan yani etkilenmeden görevlerini yerini getirmesini sağlamaktadır. Dış mekanlarda özellikle kış aylarında kullanımı yapılan solüsyon ve tuz gibi maddeler ürünleri zarar vermektedir.

Ancak üretimini yaptığımız andezit için bu durum kesinlikle yaşanmamaktadır. Bunun nedeni nedir? Bu durumun tek nedeni ürünün maden sahasından çıkarılan ham blokların kalitesinin yüksek olması gösterilmektedir. Bununla beraber ürünlerin hangi alanlarda ne biçimlerde kullanımı yapılacağını inceleme fırsatı bulduğumuzda dış mekanlarda kullanımı yapılan yaklaşık 150 sene gibi süre geçen ürünleri incelediğimizde karşımıza çıkan sonuç tarihi bir yapıya sahip olmasının yanında hiçbir bozulmaya uğramadığını söylemek doğru olacaktır. Bu referanslar bizlere kullanımlarda büyük avantaj sağlamaktadır.

Bununla beraber ürünlerin iç yapılarını incelediğimizde oldukça sert ve aşınmaya karşı oldukça dayanımı yüksek olduğunu görmekteyiz. Bu bizlere  dış mekanlarda kullanımda avantaj sağlamakta olduğunu söylemek isteriz. Bunun yanında duvar kaplamalarında kullanımı yapılan ürünlerde aranan en sık özelliğin ısı yalıtım olduğunu belirtmek isteriz. Peki bu özellik yapıya ne avantaj sağlıyor herkes tarafından bilinen bir özellik olup kullanımı yapıldığında dairede yaz aylarında serin olmayı kış aylarında ise sıcak olmasını sağlamaktadır. Bu özellik sayesinde yapıya büyük avantaj sağlayan andezit bu durumu referansları ile kanıtlamış gözükmektedir. Bu durumu yapımı yıllar önce yapılmış kaleler ve tarihi konak ve önemli devlet yapılarımızda görebiliriz. Bu yapıların kış aylarında oldukça sıcak yaz aylarında ise serin olduğunu ve küf mantar oluşumuna dayanımı en yüksek seviyede olduğunu gözlemlemekteyiz.

Kullanım yapılan ürünlerin oldukça fazla sayıda ebatta kesiminin mümkün olduğunu yazmıştık bununla beraber bizler ürünlerin her biri için farklı işleme özelliklerini kullandığımızı belirtmek isteriz. Bu işlemeleri inceleme fırsatı bulduğumuzda ilk olarak kumlama, silim, kalibre, patinato, mucartalama gibi bir çok işlemin yapıldığını belirtmek isteriz. Bu işlemler kullanımı yapılacak alana göre tercih edilebilir. Üretimi yapılan ürünler hakkında kısa bilgiler yani özelliklerini bu şekilde sınırlayabiliriz. Ancak üretimi yapılan ürünlerde mutlaka kalite farkına dikkat edilmesi gerekmektedir.  Bizler tüf taşının bir çok andezit adı altında satışa sunulduğunu gözlemlemekteyiz. Bu durum oldukça yanlıştır. Ancak fiyatlar anlamında oldukça uygun seviyelere taşınmaktadır.

Bu bilgiler ışığında yeni siparişler ve fiyat teklifleri için hemen bizleri arayınız. Daha kapsamlı bilgiler ve fabrika teslimi doğrudan satışlar için hemen bizleri arayınız.

Andezit Hangi Alanlarda Kullanımı Yapılmaktadır?

Yapılarda kullanımın doğal taşların farklı ebatlarda üretimi yapıldığı gibi farklı kullanım alanları bulunduğunu söylemek doğru olacaktır. Bu kullanım alanları ürünün ebatlarına bağlı olarak oluşmakta olup farklı uygulama teknikleri ile yapıldığını bilmekteyiz. Bu kapsamda söylemek isteriz ki her ürün için farklı kullanım alanlarında farklı işlemlerin yapılması mutlaka gerekmektedir. Bu kapsamda incelemelerde bulunduğumuzda ilk olarak üretimini yaptığımız andezit için kullanım alanı olarak iç ve dış mekanların yer aldığını söyleyebiliriz. Peki bu alanlarda hangi işlemler ve hangi aşamalardan geçerek uygun hale gelmektedir. Söylemek isteriz ki kullanımı yapılan ürünlerin iç mekanlar olması durumunda silim veya kalibre işlemi yapıldığını söylemek doğru olacaktır.

Bununla beraber dış mekanlarda ham kullanım yada kumlama gibi işlemlerin yapıldığını söylemek isteriz. Dış mekanlarda kullanım için incelemelerde bulunduğumuzda duvar kaplamlarında kullanımı yapılan ürünlerin kalınlıkları genelde üç veya iki santimetre olarak tercih edilmekte olup bununla beraber uygulama durumuna göre farklı ebatların kullanımı yapıldığını söyleyebiliriz. Bu uygulamalarda çimento katkılı harç mekanik kaplama yapıldığını söyleyebiliriz. Her iki uygulama birbirinden oldukça farklı uygulamalar olduğunu söylemekte fayda buluyoruz. Bundan dolayı bu uygulamalarda farklı detaylar kullanımı yapılmaktadır. Bununla beraber son zamanlarda eskitilmiş antik paletyen uygulamaları oldukça sık bir şekilde yapılmaktadır.

Bu uygulamalarda genelde yapıya tarihi görüntü kazandırılmış olmaktadır. Zemin kaplamalarını inceleme başladığımızda ilk olarak söylemek isteriz ki bu alanda kullanımı yapılacak ürünün oldukça sert ve dayanımının yüksek olması gerekmektedir. Çünkü dış mekanlarda ürünler oldukça fazla dış etkenin baskısı altında kalmaktadır. Bundan dolayı kullanımı yapılan andezit ürünleri kesinlikle doğru ebatlarda kullanımı yapılması gerekmektedir. Bu şekilde ürünlerin dayanımı doğru olacaktır. Dış mekanlarda zemin kaplama yapılmasına oldukça elverişli ürün olarak bizleri karşılamaktadır. Bununla beraber ürünlerin özellikle şadırvan yapılması ve çeşme gibi özel işlerde kullanımı yapılmaktadır. Bununla beraber ürünler farklı özel alanların dekorasyonunda kullanımı yapılmaktadır.

Bu alanlarda kullanımının en büyük nedenlerinden biri kış aylarında özellikle don olduğunda ürünlerin suyun etkisinde kalarak patlamaların yaşanmamasıdır. Bu özellik çeşme, şadırvan ve mezar uygulamalarında kullanımını artırmaktadır. Daha kapsamlı bilgiler ve fiyat teklifleri için hemen bizleri arayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir