Andezit Kaplama Taşı Nedir?

Bir volkanik kaya olan andezit kaplama taşı ham maddesi  yer altı lav tabakasının dünyanın hareketlerine bağlı olarak gün yüzüne çıkması sonucu ani soğumasıyla taşlaşan lavların zamanla blok haline gelmesidir. Farklı ebat ve ölçülerde oluşumunu bitiren kayaçların hepsi homojen ve tek parça halinde doğada bulunmaz. Doğada meydana gelen andezit taşı ham maddesi tek parça bloklar halinde bulunursa bu bloklardan daha kaliteli ürünler elde edilmektedir. Bu bloklar maden sahalarında çıkartılarak andezit kaplama taş fabrikalarına getirilerek ürünlerin üretim süreci başlamaktadır. Doğada lavların yeryüzüne çıkması ve soğumasıyla oluşan andezit kaplama ham maddesi aynı kalitede kesinlikle bulunmamaktadır. Bunun en akılda kalıcı örneği olarak renkleri bilmek gerekmektedir. Çıkartılan bloklar gri ve kırmızı, pembe veya diğer bir adıyla gül kurusu rengine sahiptir. Renklerini ise lavların soğuma hızından kazanmaktadır. Bu noktada renk sırasını incelediğimizde en sert ve dayanıklı ürün olarak gri renk karşımıza çıkmaktadır. Gün yüzüne çıkarılan andezit kaplama taş bloklarında öncelik sağlam ve üretime uygun olmasıdır. En önemli özelliği ise bu ham maddenin yapısı gereği dayanıklılık ömrünün uzun olması ve hava olaylarından asla etkilenmeyen bir yapıya sahip olmasıdır. Bu nedenle yıllarca yapı malzemesi olarak güvenle kullanılmış, geçmişten günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış bir çok eserde adından söz ettiren bir malzeme olmuştur. Yılların tecrübesi ile andezit kaplama taş hakkındaki tüm bilgileri sizlerle ücretsiz olarak paylaşmaktayız. Ürünleri kullanmak isteyen siz müşterilerimize bir telefon kadar uzaktayız.

Andezit Kaplama Taşı

Bir yapı ürünü olan malzeme farklı kullanım alanlarında farklı işlevlerde kullanılmaktadır. Duvar kaplaması kullanımında dikkat edilmesi gerekenler ve malzeme seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Bu malzeme öncelikle ısı yalıtımının altına uygulanan andezit kaplama taş malzemesinin en büyük özelliği duvar harcıyla uyumu ve ısı yalıtım özelliği taşıyan yapısıdır. Her türlü dayanımı yüksek olan malzeme uzun yıllar kullanmaya elverişli bir üründür. BU yapı malzemesinin yapımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus uygulamanın yapılacağı zeminin kesinlikle pürüzlü olması gerekmektedir. Eğer düz bir zemine uygulanırsa andezit kaplama taş malzemesi tutunma özelliğinin kaybeder. Alınacak ebatlar için mutlaka deneyimli ustalardan yardım istenilmesi gerekmektedir. Yoksa yanlış ölçü alımı hem zamandan kaybettirir hem de maliyeti artırır. Duvar kaplaması olarak kullanılacak olan andezit kaplama taş ölçüleri genellikle iki santimetre ve üç santimetre kalınlıkta olması uygun olan ölçülerdir. Boy olarak ise serbest boy seçimi uygulamayı kolaylaştırırken genişlik olarak ise on santimetre ve otuz santimetre ölçüleri ideal olan ölçülerdir. Belirttiğimiz bu ölçüler andezit kaplama taş üretimi ve uygulamalarında standart denilecek değerdedir. Firmamız  kendi ekibiyle yılların tecrübesi ile üretim yapmakta ve siz değerli müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

Andezit Kaplama Taşı Uygulaması

Duvar kaplamalarında aranan özellikler ısı yalıtım özelliği sağlaması, darbeye karşı dayanıklı olması, zamanla malzemenin düşmemesidir. Malzemeyi uygulamaya başlamadan önce duvarın kesinlikle pürüzlü bir zemine sahip olması gerekmektedir. Pürüzlü yapısı olan duvar andezit kaplama malzemesinin çimento katkılı harcı ile duvarla ilişki kurmasını sağlamaktadır. Diğer bir önemli husus ise duvarın nemlendirilmiş olması gerekmektedir. Nemli olan duvar andezit kaplama taş malzeme harcının yanmasını engellemekte ve duvara daha rahat tutunmasını sağlamaktadır. Harcın yanı sıra yapımı sırasında kimyasal yapıştırıcı da sürülmesi gerekmektedir. Kimyasal yapıştırıcı malzemenin arkasına sürülerek çimento katkılı harca tutunması sağlanır. Çimento katkılı harç ise andezit kaplama taş malzemesinin duvar ile bağlantı kurmasına yardımcı olur. İşi tamamlayan bu iki ana malzemedir. Önemle üzerinde durulması gereken bir diğer husus ise güneş ışığına çok fazla maruz kalan duvar uygulamalarında andezit kaplama taş harcının biraz daha sulu olması gerekmektedir. Daha detaylı bilgi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Andezit Kaplama Taşı Özellikleri

Genellikle duvar ve zemin kaplaması için kullanılan bir yapı malzemesidir. Ürünü öncelikle iyi tanımak ve hangi ölçülerin nerelerde kullanılabileceğini bilmek en önemli detaylar arasındadır. Şunu belirtmek isteriz, iç ve dış mekanlarda kullanılan andezit kaplama taş malzemesi farklılık göstermektedir. İç mekanlar da kullanımı yapılacak ürün hiçbir zaman dış mekanlarda kullanımı yapılan malzeme kadar yıpranma göstermemekte ve dış mekan uygulamalarında kullanılan malzeme gibi kaba işçiliği kabul etmemektedir. Dış mekan uygulamalarında kullanılacak olan andezit kaplama taş malzemesi öncelikle kaymaz bir yapıya sahip olmalıdır. Malzeme üç veya dört santimetre kalınlığında ve kırk santimetre genişliğinde olmalıdır. Bu kapsamda dış mekan uygulamalarında en çok tercih edilmesindeki sebepler arasında andezit kaplama taş ürünlerinin kolay temizlenir ve hava koşullarına dayanıklı olmalarıdır. Genellikle andezit kaplama taş malzemelerinde duvar uygulamalarında patlatma, mucartalama veya düz olan çeşitleri tercih edilebilmektedir. Uygulamalar da kullanılan ürünler kesinlikle hava koşullarından etkilenmemektedir. Bu ürünlerin yapısından kaynaklanmaktadır. Merak ettiğiniz bu ve benzeri birçok konu hakkında bilgi almak ve fiyat teklifi istemek için bizleri arayabilirsiniz.